CIEKAWOSTKI O DRewnie

Drewno pochodzi z drzew i wydaje się, że większość świata o tym wie. Jednak my jesteśmy świadomi wszystkich dziwnych i wspaniałych faktów dotyczących drewna i chcemy podzielić się z wami niektórymi z nich.

Czy wiecie, że na świecie żyje ponad 23 000 różnych gatunków drzew, że drzewa miejskie zwykle żyją średnio 13 lat krócej niż drzewa wiejskie, że wysokość drzew może przekraczać 100m, że w Polsce mamy najdłuższą deskę na świecie, że drewno ma ponad 30 000 zastosowań, że drzewa nigdy nie umierają ze starości?

Poniżej wiele ciekawych faktów na temat drzew.

 

1. nAjdłuższa deska na świecie!!!

Najbardziej niezwykłe ciekawostki o drewnie mają także polski akcent. W miejscowości Szymbark na Kaszubach znajduje się najdłuższa deska świata, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Mierzy dokładnie 36,83 m i jest szeroka na 87 cm. W najszerszym miejscu ma 8 cm grubości, a cała waży 1,1 tony. Drewno na najdłuższą deskę uzyskano z daglezji o dł. 51,2 m rosnącej w kaszubskich lasach. Kłodę o masie 8 ton, z której pozyskano deskę, piłowało ponad 300 osób, a do cięcia zużyto 14 pił, kilkadziesiąt pilników i rękawic. Piłowanie deski trwało 9 dni, po 16 h pracy dziennie. Ostatnie, honorowe cięcie wykonała para prezydencka Danuta i Lech Wałęsowie.

 

2. najwyższe drzewa na świecie rosną w usa

Najwyższymi drzewami na świecie są Sekwoje, które rosną w Stanach Zjednoczonych. Drzewa te osiągają wysokość ponad 100 metrów. Rekordzista miał ich 115. By lepiej uświadomić sobie ogrom takiego drzewa, pamiętajmy, że 10cio piętrowy blok ma wysokość ok 35metrów.

Sekwoje są nie tylko wysokie, ale też grube i długowieczne. Żyją ponad 2000 lat, a ich kora jest odporna na działanie ognia. Przedstawiciel tych drzew nazwany Generał Sherman jest tak wielki, że jego masa stanowi dokładnie tyle, co masa polskiego świerka z obszaru jednego hektara!

Z kolei najwyższe zarejestrowane w historii drzewo to ścięty w Australii w 1885 r. eukaliptus królewski, którego wysokość wynosiła 143 m. Najwyższa obecnie rosnąca sekwoja znajduje się Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii (USA) – mierzy dokładnie 115,61 m. Po sekwojach najwyższymi drzewami świata są osiągające 100-110 m daglezje zielone oraz eukaliptusy królewskie.

 

3. najdroższe drewno na świecie

   – kilogram za setki tysięcy dolarów!!!

Opinią najdroższego drewna na świecie cieszy się drewno agarowe (inaczej drewno oud), pozyskiwane z drzew z rodziny Aquilaria. Naturalnie występuje na terenie południowo-wschodniej Azji (subkontynent indyjski), ale obecnie uprawiany jest także w innych częściach tego rejonu świata: w Bangladeszu, Bhutanie, Indiach, Laosie, Myanmarze, Papui Nowej Gwinei, Tajlandii i Wietnamie.

Z żywicy drewna agarowego pozyskuje się niezwykle cenny olej zapachowy – jeden z najdroższych składników perfum. Drzewa gatunków Aquilara produkują tę aromatyczną żywicę tylko w przypadku zakażenia grzybem, co zdarza się bardzo rzadko, dlatego składnik ten jest tak cenny. Najdroższy olej wytwarza się z drzew przynajmniej 100-letnich. Cena za kilogram olejku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

 

4. najtwardsze drzewa!!!

Najtwardszymi drzewami na świecie są drzewa z rodziny Sideroxylon. Przez swoją niespotykaną gęstość nazywane są drzewami żelaznymi.

Ich gęstość jest tak duża, że nie utrzymują się na wodzie, a toną w niej jak kamień. By lepiej zobrazować ich właściwości posłużymy się przykładem. Klocek żelaznego drewna o wymiarach metr na metr waży około 1420 kg. To tyle, co 18 osób o przeciętnej masie 75 kg.

W Polsce najtwardszym gatunkiem drewna jest… wcale nie dąb, jak uważa większość ludzi, a grab. Robi się z niego głównie części narzędzi np. stolarskich, albo części maszyn. Do mebli raczej się go nie stosuje.

 

5. najlżejsze drzewo

Drzewem o najmniejszej gęstości są rośliny z gatunku –Żywopłon.  Występują one na Kubie. Posługując się przykładem z poprzedniej ciekawostki, metrowy klocek z tego drewna ważyłby tylko 44 kilogramy, czyli.. tyle, co hm..  połowa przeciętnej osoby.

Lekkie drewno stosowane jest w modelarstwie, konstrukcji kapeluszy, a przez rdzenną ludność krajów mniej rozwiniętych, np. do konstrukcji tratew.

 

6. cis w henrykowie lubańskim

   – najstarsze drzewo w polsce

Najstarsze drzewo w Polsce rośnie w Henrykowie Lubańskim – dużej wsi leżącej w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Okaz jest raczej niepozorny i nie imponuje wielkością, bowiem jest to Cis Pospolity. Rośnie przy ścianie szczytowej budynku gospodarczego jednej z posesji.

Jego wiek szacowany jest na ok. 1300 lat.

W 1813 roku drzewo zostało uszkodzone przez żołnierzy, w 1945 roku przez pocisk artyleryjski a także podczas huraganu w 1989 roku. W latach 90. XX wieku drzewo przeszło kurację zabezpieczającą.